מה המשחק?

קלפי הטיפול "בשניים" הם הראשונים מסוגם, בעולם הקלפים הטיפוליים, הבאים ליצור מציאות זוגית חדשה ובריאה יותר, בה הדברים החשובים באמת אינם נאמרים בחמת זעם תוך "שבירת כלים" והבערת אש המכלה כל חלקה טובה, אלא דווקא לאחר חשיבה וביישוב הדעת, כשהאווירה רגועה ונינוחה. על כן אין כבר צורך במשפט המאיים: "אנחנו צריכים לדבר" ובמקומו אפשר להשתמש במשפט:" בוא 

מטרת המשחק:

לסייע לכל זוג באשר הוא למצוא דרכים להמרת ביקורת הרסנית ושחיקה זוגית, אל שיח בונה באמצעות שפת רגשות, צרכים ותיאום ציפיות.

איך משחקים?

1.  קוראים את "כללי משחק חשובים" בקול לפני כל משחק.

2. כל משתתף מרים קלף אחד בתורו ומשלים את המשפט שלפניו.
שימו לב! אין צורך לנתח את כוונת המשפט שעל הקלף, אלא כל אחד יענה כפי הבנתו את הדברים.

3. על בן הזוג להקשיב בתחילה לדברים, ורק לאחר קבלת תשובה מלאה, ישאל שלב אחרי שלב את השאלות שבקלף השאלון.

4. בכדי לפתח תשובה שנאמרה בהתאם לקלף שהורם, ולפני שעוברים לשאלה הבאה, כדאי לשאול: ומה עוד? עד שממצים את השאלה עד תום.
אין למהר לעבור לקלף הבא! כל קלף מכיל עולם ומלואו, ועל כן חשוב לענות ולשאול את הדברים בנחת ובהקשבה. הטוב ביותר הוא לפתח שיחה סביב הנושא שעלה בקלף שהורם.
מטרת הקלף היא ליצור שיחה ארוכה ועמוקה, ועל כן אין צורך למהר בכדי שבן הזוג ירים אף הוא קלף, כי אם רצוי לתת לנושא שעלה, את כל המקום והזמן להם הוא זקוק.

5. כאשר אחד מבני הזוג מעוניין להגיב על דברים שנאמרו על ידי הצד השני, עליו להמתין ולא להגיב באופן ספונטני ושרירותי, כי אם לבחור אחת מהתגובות המצויות בבנק התגובות הנכונות. רק לאחר אמירת התגובה הרלוונטית שבחר בקול רם, יכול הוא להמשיך ולשטוח את תגובתו.

6. אם השיחה מתפתחת לכיוונים לא רצויים, יש לעצור באותו הרגע ממש ולקרוא שוב בקול את "כללי משחק חשובים".

כללי משחק חשובים!

1. זכרו שהמטרה היא לשחק! אף אחד לא נמצא תחת מתקפה ואין צורך להתגונן. רבים מהקלפים מביאים את המשיב לדבר על קשייו ותחושותיו הכמוסים ביותר, חשוב לתת לרגשות אלה מקום והקשבה. על כן אם תנסו לזרז את המשיב לסיים את דבריו מפני שלא נעים לכם לשמוע אותם, בפעם הבאה הוא כבר לא יסכים להשתתף במשחק. היו קשובים ונכונים לקבל כל תשובה באשר היא.
בכדי להפיק את מירב התועלת מהמשחק כדאי לקחת את כל הדברים הנאמרים על ידי המשתתפים כחומר למחשבה, העלאת פתרונות יצירתיים לשיפור הקשר ומציאת דרכי גישור והתקרבות.

2. חשוב לתת למשיב זמן ולא להאיץ בו לתת תשובה מיידית. ככל שהסבלנות תהא גדולה יותר בעת המענה לשאלות, התשובות תהיינה מדוייקות ועמוקות יותר.

3. עם רגשות לא מתווכחים! כאשר מרים הקלף משיב עליו - אסור בשום פנים להתווכח עם תשובתו, לבטל אותה או לומר משפטים כגון: "זה לא נכון", זה לא בדיוק ככה" או "אתה לא צריך להרגיש כך". משפטים שכאלה יקטעו את המשחק עוד בתחילתו ולא יאפשרו למשיב להיפתח להבא בכדי להוציא את כל אשר על ליבו.

4. טאטוא בעיות אל מתחת לשטיח לעולם לא מעלים אותן כי אם אוגר ומנפח אותן!

הנטייה לחשוב שהשיח על קשייו של האדם או על פחדיו מעצים אותם, טעות גדולה ביסודה. ההיפך הוא הנכון, ככל שמשוחחים על הדברים, הנפש מתאווררת והאדם מרגיש שהוא לא לבד עם תחושותיו, מה שממזער את עוצמת הפחדים והחרדות.

5. כאשר אחד מבני הזוג מעוניין להגיב על דברים שנאמרו על ידי הצד השני, עליו להמתין ולא להגיב באופן ספונטני ושרירותי, כי אם לבחור אחת מהתגובות המצויות בקלף התגובות. רק לאחר אמירת התגובה הרלוונטית שבחר בקול, יכול הוא להמשיך ולשטוח את תגובתו.

6. אף אדם לא מוכן להקשיב להאשמות והטפות! יתרה מכך, כאשר מפנים אל האדם אצבע מאשימה, מיד מנגנון ההגנה ההישרדותי שלו נכנס לפעולה, וחוסם אותו מלהקשיב לאדם המאשים. על כן, חשוב שהדברים יאמרו אך ורק בשפה נעימה ולא ביקורתית. לדוגמא: "אשמח שתעזור לי" במקום "אתה לא עוזר לי". וגם "אני ממש זקוק לעזרה" במקום "את אף פעם לא עוזרת לי".

7. זיכרו שכל יום הוא יום חדש! על כן במשחקים חוזרים ניתן לענות תשובות חדשות על כרטיסיות שכבר עלו במשחקים הקודמים, בהתאם לרגש הרלוונטי ביום ובשעת המשחק.

8. לתוצאה מרבית רצוי ונכון לשחק לפחות פעם-פעמיים בשבוע. וכל המרבה הרי זה משובח!

בנק תגובות נכונות

תגובות לרגשות לא נעימים:

זה באמת לא נעים להרגיש כך
אני רואה שקשה לך
אני יודע/ת שלא קל לך איתי
אני יודע/ת שאני טועה לפעמים
אני מאמינ/ה שלא פשוט לך במצב הזה
לא פשוט לי עם המצב הזה
עצוב לי לשמוע שכך את/ה מרגיש/ה
אני חש/ה מתוסכל/ת כשאני רואה שזה המצב
מתסכל אותי לדעת שזה מה שאת/ה מרגיש/ה
אני מצטער/ת על כך שפגעתי בך
אין לי שום רצון לצער אותך
אני מרגיש שאת/ה רחוק ממני

תגובות לרגשות נעימים:

אני מאוד שמח/ה שכך את/ה מרגיש/ה
אני זקוק/ה לך
מאוד הייתי רוצה לשמח אותך
מאוד נעים לי לשמוע שזה מה שאת חושב/ת
אני אוהב/ת אותך
אני מתגעגע/ת אליך
מאוד נעים לי לשמוע את זה
אני אשמח שתאמר/י לי כאשר את/ה צריכ/ה את תמיכתי
אני רוצה לעשות דברים אחרת
אני מאוד רוצה שנצליח
אני מאמינ/ה בך
אשמח אם תאמינ/י בי

בכל מארז 50 קלפי פעילות ו-3 קלפי הדרכה

גודל הקלפים: 11.5X15.5 ס"מ

טיפ חשוב:

 אל תמהרו לעבור לקלף הבא! שכן ככל שתעמיקו לדבר על התשובה שניתנה, כך תניבו שיחה בונה יותר ותפוקה מירבית יותר מהקלפים...