מהו הספר?

מסכת התעללויות שחוותה הדמות המרכזית 'אביבית' בבית הספר * ספר עלילתי ולא שיגרתי, הסיפור מעורר את הסנסציה המוכרת הנוגעת בפצעים הפתוחים איתם מתמודדים ההורים, מערכת החינוך ותלמידי בית הספר לנוכח הג'ונגל החברתי.

הסיפור כולו מהווה הצצה נדירה ביותר לתוך קליניקה טיפולית וצלילה אל תהליך טיפולי מרגש ויוצא דופן המתאר איך בוחרת אביבית לקום מתוך רסיסי השברים ולא לתת עוד לתיקים הכבדים אותם היא סוחבת על גבה, ואשר תוקעים אותה פעם אחר פעם, לעצור אותה מלהשתחרר מכבלי העבר ולצמוח למי שאני היום, דווקא מהמקומות הקשים ביותר.

המסר העיקרי לילדים הקוראים את הספר

הדבר החשוב ביותר הוא שכל ילד ידע שעל אף הלחץ החברתי והבלבול הגדול, חשוב לשתף אדם מבוגר במה שעובר עליך. אני יודעת שקל לומר וקשה ליישם אומנם כל ילד צריך ויכול למצוא אוזן קשבת שיכולה לייעץ, לרומם ולכוון בין שבילי החיים, בין אם זה ההורים ובין אם זה אדם חכם אחר. העיקר לא להיגרר למקומות שבהם אנחנו לא באמת רוצים להיות.

המסר העיקרי להורים

שימו לב למה שעובר על הילדים שלכם. הרבה פעמים מייחסים לילדים הפרעות קשב וריכוז, שולחים אותם לאבחונים, נותנים להם כדורים, ובזה נדמה שמשיגים קצת שקט. לרוב מה שהילדים באמת צריכים זה שיראו אותם, שיכילו אותם, שיאהבו ויעטפו אותם.

 

צריך ללמוד להקשיב לילדים, מתחילה ועד סוף, בלי להציע פתרונות פלא, בלי לתפעל אותם, שלא לדבר על לא לגעור בהם ולכעוס עליהם כשהם חוזרים סוערים במיוחד מעוד יום של מלחמת הישרדות חברתית. פשוט להניח לכל העיסוקים, לכל המכשירים האלקטרוניים למיניהם ולשבת לשיחה מלב אל לב עם הילדים. אני מאמינה שאם נעשה זאת נגלה עולם ומלואו בתוך כל אחד מילדינו, מה גם שאני מאמינה שזה עשוי לחסוך המון צער ומכאוב הן לילדים והן להורים.

כשהגלגל מתהפך

הגלגל מתהפך כשאביבית עוברת לחטיבת הביניים ושם מתברגת לחבורת המקובלים. היא לומדת על בשרה שרק החזקים שורדים, או שאתה יורד לחייהם של אחרים או שיורדים לחייך. או שאתה בפנים או שאתה בחוץ... לכאן או לכאן המחיר כבד.

 

יש שם זעקה עוצמתית שבוקעת מראשה ומליבה של אביבית, שמתחננת ללא מילים "שימו לב אני וחבריי הולכים פה לאיבוד", והדרך שלה לעשות זאת היא דרך מרד עיקש במסגרת ובעולם המבוגרים.

טעימה מתוך הספר:

"הצלצול הגואל ורק הוא, מצליח לרוקן את חדר השירותים הצפוף ולהשאיר אותי סוף כל סוף לבדי. שקט, קצת שקט באוזניי. צליל אחד עוד נשמע, צליל של משהו שנשבר, נשבר לבלי שוב. מעשה טיפשי אחד אשר הופך ומשנה את כל מהלך חיי..."

תחנת דרך בעלילה

ישנו פרק העוסק בעולם הזוהר התל אביבי אליו מתגלגלת אביבית הבוגרת. בתחילה נדמה לה שהיא עוברת חוויה מתקנת בעודה מוארת באורות זרקורים, אומנם עד מהרה היא מוצאת עצמה עומדת על פרשת דרכים שמשנה את חייה מן הקצה אל הקצה. יש לציין שהפרק הזה נוגע באשליה הנוצצת של חיי הזוהר בצורה הנקייה והעדינה ביותר שרק אפשר.